ترجمه پرتغالی صحیفه سجادیه

مترجم الصحيفة السجادية به زبان پرتغالی، آقای شیخ محمد جعفر خلیل در سال 1967 م. در شهر غُبیری لبنان به دنیا آمد و تحصیلات حوزوی خود را از سال 1980 تا 1984 در بعلبک فرا گرفته و سپس آن را تا سال 1997 در حوزه علمیه قم ادامه داد.

شیخ محمد جعفر خلیل از سال 1997، مشغول به امر مقدس تبلیع اسلام ناب محمدی در میان مسلمانان آمریکای لاتین به ویژه در برزیل، پاراگوئه و شیلی گردید و با توجه به تسط ایشان به به زبان عربی که زبان مادری اوست و سپس فارسی، پرتغالی و اسپانیایی، اقدام به ترجمه کتب متعدد اسلامی از جمله صحیفه سجادیه نمود.

ایشان انگیزه خود را از ترجمه کتاب صحیفه سجادیه، این­گونه بیان می­کند:

  • اهمیت این کتاب و عظمت مطالب معنوی آن؛
  • عمل به وصیت و سفارش حضرت امام رضا علیه افضل الصلاة والسلام كه فرمودند: خداوند رحمت کند و بیامرزد بنده­ای كه امر ما را زنده می­كند… او دانش ما را می­آموزد و به مردم تعلیم می­دهد، زیرا اگر مردم شایستگی سخنان ما را ندانند، از ما پیروی نخواهند كرد؛
  • نبود ترجمه پرتغالی این کتاب گرانسنگ در مجموعه کتب اسلامی؛
  • آشنایی جامعه پرتغالی زبان با شخصیت والای حضرت امام زین العابدین علی بن الحسین علیه السلام و شناساندن نقش بزرگ و دقیق وی در احیای دین مبین اسلام پس از واقعه عاشورا در سرزمین کربلا.

این کتاب برای جذابیت بیشتر و جلب نظر خواننده، با عنوان OS SALMOS ISLAMICOS (زبور اسلام) نام گذاری شد و برای آنکه ترجمه اصطلاحات و عبارات لطیف و معنوی، خشک و بی روح نباشند و بدون نیاز به استفاده و مراجعه به فرهنگ لغت زبان پرتغالی، برای همه علاقه­مندان قابل فهم و درک باشد، و روح و قلب خواننده کتاب به معانی و گوهرهای ناب معرفتی و اخلاقی آن روشن گردد، از دو تن از اساتید متخصص در زبان و ادبیات پرتغالی در ترجمه این کمک گرفته شد.

ترجمه این کتاب گرانسگ به مدت 10 سال به درازا کشید و چاپ اول آن در سال 2015م توسط انتشارات الرساله وابسته به مرکز اسلامی برزیل در کشور برزیل به زیور طبع آراسته شد و در سال 2021م با بازنگری و اصلاحاتی تجدید چاپ گردید.

هیچ دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *